KVAPOMANIJA. Viskas, ką turi žinoti apie kvepalus: kvepalų skirstymas. Nuo ko priklauso išsilaikymas?

2020-05-25

Sveikos! 
Jau ne kartą pasakojau, kad pasinėriau į kvepalų pasaulį. Ir taip nevaikiškai 😁 tad nusprendžiau ta proga šiek tiek daugiau papasakoti apie pačius kvepalus - išsirinkimą, skirstymą, sudėtį, naudojimą, nišinius kvepalus. Informacija naudinga visiems, padariau net santrauką, kurią privalot išsisaugot 😁

KVEPALŲ SKIRSTYMAS

Kvepalai dažniausiai skirstomi dvejais būdais - pagal aromatinių junginių koncentraciją tirpale bei natas. Yra ir trečias populiarus būdas, kuriuo kvepalai skirstomi į nišinius ir populiariuosius, bet šį būdą aptarsiu ateityje, o dabar panagrinėkime abu skirstymus atskirai.

Populiariausias skirstymas - pagal aromatinių junginių koncentraciją tirpale. Paprastai tariant, kuo daugiau eterinių aliejų ir aromatinių medžiagų kvepalų sudėtyje, tuo jie kokybiškesni ir ilgiau išsilaiko:

Parfume Extract - net 15-40% aromatinių junginių. Tai patys stipriausi kvepalai, kurių užtenka vos kelių lašų. Kvapas išlieka net apie 15 valandų.

Esprit de Parfum (ESDP) - 15-30% aromatinių junginių. Jie retai sutinkami, nes parduodami nedideliais kiekiais, užsukamuose buteliukuose be purkštuko. Išsilaiko apie 10 valandų.

Eau de Parfum (EDP) arba Parfum de Toilette (PDT) – kvepalai su 10–20 % aromatinių junginių koncentracijos. Patys populiariausi kvepalai, išsilaikantys apie 6 valandas.

Eau de Toilette (EDT) – tualetinis vanduo, kurio sudėtyje yra 5–15 % aromatinių junginių koncentracijos. Dažniausiai tai pigūs kvepalai, išsilaikantys 4 valandas.

Eau de Cologne (EDC) – odekolonas su 3–8 % aromatinių junginių koncentracijos. Šie kvepalai skirti vyrams. Aromatas išlieka apie 2 val.

Perfume Mist – kvapioji kūno migla, dulksna, kurios sudėtyje yra 3–8 % aromatinių junginių koncentracijos. Aromatas išlieka apie valandą, produktas skirtas visam kūnui. 


Antras kvapų skirstymo būdas, kurį būtina žinoti, yra pagal natas. Bet kas tos natos?

Natos - tai kvapai. Kvepalų aprašyme rasite paminėtas trijų rūšių natas.

1. Viršutinė arba galvos. Šią natą jaučiame apie 5-10 minučių, ji skirta sužavėti. Dažniausiai tai lengvas, bet stiprus kvapas. 
2. Vidurinė arba širdies. Jaučiama apie 10-30 minučių. Pagal šią natą nustatoma kvepalų kategorija. 
3. Bazinė, baigiamoji arba žemutinė. Tai nata, kurią jaučiame visą likusį laiką, atsiskleidžianti maždaug po 30-40 minučių nuo pasikvepinimo ir galinti išlikti net parą. 

Pagal pojūčius užuodus bazinę natą ir reiktų rinktis kvepalus - dėl to nerekomenduoju pirkti kvepalų vos pasipurškus parduotuvėje, pirmas įspūdis gali būti klaidinantis. 

Kai jau žinome kas yra natos, galima aptarti kvepalų skirstymą. Kadangi natų yra daug, o kvepalai dažnai turi natų iš kelių grupių,  Michael Edwards sukūrė kvapų ratą, sustyguojantį visą informaciją.

Ratą prisegiau apačioje, kad suprastumėt ką turiu omeny. Kvapais suskirstyti į keturias pagrindines grupes:

Gaivūs;
Gėliški;
Rytietiški;
Medžio.

Taigi, jeigu jums patiko kvepalai su rožėmis, tikėtina, kad patiks ir aldehidai, ir gėlių žiedai, ir šviežiai nuskintos gėlės. Patyrinėkit, ši informacija ypač naudinga perkant kvepalus internetu. Aš dar niekada neprašoviau!

Beje, yra tokia nerašyta taisyklė, kuriai labai pritaria daugumos nosys ir jausmai - pavasarį ir vasarą renkamės gėlių bei gaivius kvapus, o žiemą ir rudenį leidžiame atsiskleisti medienai bei rytietiškiems aromatams. 


Aš perku daug kvepalų internete. Mėgstu nišinius, retesnius kvepalus, kuriuos pauostyti Lietuvoje galima tik specifinėse parduotuvėse arba net negalima, tad ši informacija man padeda išsirinkti aromatus, kurie atitinka lūkesčius. Beje, su natomis aš dar nesusipažinau - vis dar ieškau kas man patinka, nuo ko tai priklauso, bet pagrindus turiu ir nenusviliau dar nei karto. Dabar leidžiuosi į kelionę po kvepalų pasaulį - daug perku, dar daugiau uostau ir domiuosi. Žiniomis, atradimais ir nusivylimais noriu pasidalinti su jumis, tad kviečiu užsukti bent kartais, bus daug kvapnių naujienų 😁

5 komentarai

 1. nu žodžiu supratau, jei aš nemėgstu gėlių aromatų, tai perkant kvepalus neuostant reiktų žiūrėt, kad nebūtų natose per daug gėlių pavadinimų, ar ne? :D

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Būtent! Man dar labai padeda fragrantica puslapis - ten galima rasti ir kitų kvapomanų sužymėtas labiausiai jaučiamas natas, ir pagrindinę kvepalų natą (t.y. ar kvepalai gėliški, ar vaniliniai, ar citrusiniai ir t.t.) :D

   Panaikinti
  2. liuuuks, reikės kada pasinaudoti patarimais, ačiūkas)

   Panaikinti
 2. jau atrodo visą info žinau, bet vis tiek skaitau kiekvieną eilutę :D man kvepalai neatsiejama gyvenimo dalis, neįsivaizduoju savęs be kvepalų, kai kitos gali nesikvėpinti.. man be šansų. dabar pamėgau nišinius, tie paprasti jau atrodo visi išuostyti, nieko naujo..

  AtsakytiPanaikinti

© BB. Design by FCD.